مبدل حرارتی صفحه ای چیست ؟

وقتی دو جسم با دماهای متفاوت در مجاورت یکدیگر قرار میگیرند،بین آنها پدیده ای به نام انتقال حرارت صورت میگیرد که بر اساس این پدیده گرما از جسم با دمای بیشتر به جسم با دمای کمتر منتقل میشود. مبدل های صفحه ای نسل نسبتا" جدیدی از مبدل های حرارتی هستند که در آن سیال های سرد و گرم بین صفحات شیاردار جریان دارند، بطور که سطح گسترده ای برای انتقال حرارت بوجود می آید.

مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل حرارتی صفحه ای نوعی از مبدل های حرارتی هستند که امروزه در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، شیمیایی و صنعت فولاد سازی کاربرد فراوانی دارند; همین طور از مبدل ها در صنعت تاسیسات ساختمان به صورت گسترده استفاده میشود.
با توجه به موضوع بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای فرآیندی ، همواره تلاش شده است تا مبدل های حرارتی طراحی شود که ضمن داشتن حداکثر بازدهی در کارکردهای بلند مدت ، کمترین مشکل عملیاتی را نیز داشته باشند. مبدل های حرارتی صفحه ای این ویژگی ها را دارند. این مبدل ها از صفحات نازک که کانال های جریان را میسازند،تشکیل میشوند.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی وسایلی هستند که در صنعت برای انتقال حرارت بین دو سیال به کار می روند. در ابتدا سعی می شود تا آنجا که ممکن است برای گرم کردن و سرد کردن جریان ها از خود سیال های موجود در فرآیند استفاده شود. بعد از حداکثر کردن میزان بازیافت حرارت در شبکه مبدل حرارتی بارهای گرمایشی و سرمایشی که از طریق بازیافت حرارت تامین نشده اند باید توسط سرویس های جانبی تهیه شوند. مکانیزم انتقال حرارت بصورت جابجایی و هدایت می باشد.

انتقال انرژی حرارتی از یک سیال به سیالی دیگر در صنعت توسط دستگاهی به نام مبدل حرارتی(Heat exchanger) صورت ‏ میگیرد.

مبدل حرارتی از طریق یک سطح واسط موجب انتقال انرژی میان دو سیال می شود. مبدل های حرارتی در صنایع مختلف از جمله نیروگاه های برق، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی و دارویی ، صنایع ذوب فلز، سرمایش ساختمان ها و غیره به صورت گسترده به کار می روند.
مبدل های حرارتی در دستگاه های مختلف نظیر دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اواپراتور، تبخیر کننده ها، برج خنک کن، پیش گرمکن فن کویل، خنک کن و گرمکن روغن، رادیاتورها، کوره ها و ... کاربرد فراوان دارند.