برج های خنک کننده با مدار خنک کننده باز

برج خنک کننده مدار باز چیست؟ کدام سیستم برج خنک کننده برای شما بهترین است؟

برج های خنک کننده برای خنک کردن و گردش آب مورد استفاده در تنظیماتی مانند پالایشگاه های نفت، پتروشیمی و سایر کارخانه های شیمیایی، نیروگاه های حرارتی و سیستم های HVAC برای خنک کننده ساختمان ها استفاده می شوند. یک برج خنک کننده گرمای اتلاف را از طریق خنک سازی تبخیری یک جریان آب به دمای پایین تر وارد جو می کند.

دو نوع مختلف برج خنک کننده صنعتی یا HVAC وجود دارد: سیستم برج خنک کننده مدار بسته و سیستم آب خنک کننده مدار باز. هر دو نوع برج به یک هدف عمل می کنند، اما آنها به روش های مختلف آب را خنک می کنند.

کولینگ  تاور مدار باز
برج خنک کننده باز یک مبدل حرارتی است که برای خنک کردن آب از تماس مستقیم با هوا استفاده می کند. انتقال حرارت تا حدی به دلیل تبادل حرارت بین هوا و آب اتفاق می افتد، اما عمدتاً به دلیل تبخیر مقدار کمی از آبی است که باید خنک شود. این باعث می شود تا دمایی کمتر از دمای محیط خنک شود.
برج خنک کننده باز فاقد مجرای هوا است، تهویه برج خنک کننده به نیروی باد طبیعی بستگی دارد و برج خنک کننده مجهز به صد پنجره در اطراف پرکننده خیس کننده است. نوع برج خنک کننده مدار باز دارای سیستم آب خنک کننده چرخشی باز می باشد. از آن برای پاشیدن آب در گردش به داخل پرکننده فایبرگلاس و اسپری کردن از طریق آب برای تماس با هوا استفاده می شود تا تبادل حرارت حاصل شود. فن جریان هوا را در برج به گردش در می آورد و پس از تبادل گرما با آب جریان هوای گرم را بیرون می آورد تا به خنک شدن برسد.
برج خنک کننده مدار باز شامل برج خنک کننده گرد، برج خنک کننده جریان مخالف مربع و برج خنک کننده جریان متقاطع مربع است.

برج خنک کننده (کولینگ تاور)

برج خنک کننده مدار باز چگونه عمل می کند؟

آبی که باید خنک شود به قسمت بالایی برج خنک کننده هدایت می شود.
نازل ها آب را روی بسته بندی برج توزیع می کنند.
آب به دلیل شکل آن در یک لایه نازک و یکنواخت روی بسته بندی پخش می شود. این باعث ایجاد یک سطح تماس بسیار بزرگ (سطح تبادل حرارت) می شود.
فن هوای محیط را (بسته به نوع فن) از طریق بسته بندی دمیده یا خارج می کند. این هوا به 2 روش مختلف آب را خنک می کند. بخشی از گرما به دلیل همرفت (تماس بین آب گرم و هوای سردتر) از بین می رود، اما قسمت اصلی خنک کننده به دلیل تبخیر است.
هوا که اکنون از رطوبت اشباع شده است، از طریق قسمت بالایی تخلیه می شود.
آب سرد شده در حوضچه جمع آوری می شود تا بتوان از آن در فرآیند تولید مجدد استفاده کرد.
حذف کننده های قطره بالای نازل ها اطمینان حاصل می کنند که قطرات آب از برج خنک کننده خارج نمی شود.

آیا هر دو برج خنک کننده مدار باز و بسته موثر هستند؟

عوامل و جزئیات زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. ممکن است از خود بپرسید: "آیا هر دو سیستم به یک اندازه موثر هستند؟" پاسخ آن سوال مثبت است!" هر دو برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته برای خنک کردن آب موثر هستند، اما هر کدام به روش های مختلفی کار می کنند و مقادیر متفاوتی انرژی مصرف می کنند.
موسسات صنعتی و تولیدی باید از برج خنک کننده استفاده کنند. رایج ترین طرح های برج خنک کننده برج های خنک کننده مدار بسته و مدار باز هستند.
اگرچه اکثر سیستم های برج خنک کننده در بخش های صنعتی و تولیدی قرار دارند، تعداد فزاینده ای از ساختمان های اداری ممکن است از آنها بهره مند شوند. نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت و مجتمع های پتروشیمی به برج های خنک کننده برای خنک سازی تجهیزات نیاز دارند. آب مورد استفاده در عملیات های مختلف خنک می شود و دما برای حذف و دفع گرمای اتلاف از دفاتر صنعتی، تولیدی و یا ادارات بزرگ کاهش می یابد.
برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته بیشترین فراوانی را دارند. هر نوع به چندین نوع و طرح تقسیم می شود. اگرچه برج های خنک کننده نیز همین هدف را دارند، روش های به کار گرفته شده برای رسیدن به هدف خنک سازی آب متفاوت است.
طرح ها و اندازه های مختلف برج های خنک کننده مدار باز موجود است. هنگامی که صحبت از برج خنک کننده باز در مقابل بسته می شود، باید چندین ملاحظات مهم در نظر گرفته شود.
اگر به یک برج خنک کننده کوچک نیاز دارید، برج خنک کننده گرد/بطری بهترین گزینه شماست. اندازه فلوت از کوچک تا بزرگ متغیر است. به دلیل شکل گرد، جریان هوا و انتقال گرما در واحد حجم به حداکثر می رسد. هدایت حرارتی فیلم پی وی سی موجدار متقاطع برای تولید برج خنک کننده گرد/بطری استفاده می شود. از پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس ساخته شده است.
قبل از ارسال به محل پروژه، برج های خنک کننده گرد معمولاً در کارخانه تولید کنندگان برج خنک کننده صنعتی طراحی و ساخته می شوند. کارخانه های شیمیایی، کارخانه های فرآوری پلاستیک و کارخانه های داروسازی تنها تعدادی از مکان هایی هستند که ممکن است از خنک سازی فرآیند استفاده شود.
بر خلاف برج های خنک کننده سنتی که از آب برای خنک کردن آنها استفاده می کنند، برج های خنک کننده بدون فن از آب گرمای هدر رفته استفاده می کنند. این برخلاف این واقعیت است که از جریان هوای بیرون به عنوان یک وسیله خنک کننده استفاده می کند. این با لوورهای چوبی مبله شده است که به عنوان یک مانع عمل می کنند و از نشت آب به محیط اطراف جلوگیری می کنند.
در مقایسه با انواع دیگر برج های خنک کننده، برج خنک کننده بدون فن و پرکننده کمتر هم مقرون به صرفه ترین و هم برج خنک کننده ای است که به کمترین تعمیر و نگهداری نیاز دارد.

مزایای برج خنک کننده مدار باز

آ. برج خنک کننده مدار باز دارای ساختار ساده و هزینه کم است.
ب. تمیز کردن، نگهداری و تعمیر آسان است.
ج. برج خنک کننده باز یکی از متداول ترین تجهیزات خنک کننده در مراحل اولیه است
اکثر برج های خنک کننده مدار باز از پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه استفاده می کنند که نوعی پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه یا محصولات آن به عنوان مواد تقویت کننده است. این دارای مقاومت در برابر خوردگی شیشه و سختی فولاد است، بنابراین هزینه تولید نسبتا کم است.

چرا برج خنک کننده مدار باز را انتخاب کنید؟

برج خنک کننده مدار باز نوعی تجهیزات خنک کننده حفاظت از محیط زیست با هزینه کم، عملکرد عالی و دامنه کاربرد گسترده است. ما معمولا در خنک کننده صنعتی از برج خنک کننده مدار باز استفاده می کنیم. علاوه بر این، قیمت کولر جریان متقاطع مدار باز مقرون به صرفه است.