High Quality Rolex Replica
اجزای مبدل صفحه ای

مبدل‌ حرارتی صفحه‌ای(Plate heat exchanger) نوعی از مبدلهای حرارتی هستند.

مبدل های حرارتی شامل سه دسته مبدل هستند:

ساختار مبدل حرارتی صفحه ای: شامل پلیت ها یا صفحات استیل یا گسگیت یا واشرهای آب بند و فریم های ابتدا و انتها، پیچ و مهره ،میله راهنما،میله نگه دارنده و قطعات دیگر
قطعات اصلی مبدل صفحه ای شامل : دور پلیت ها ؛ گسکت ها یا واشرها قرار می‌گیرند جهت آبندی و فریم ابتدا و انتها، که ابتدا و انتهای گسگت قرار میگیرند این صفحات بهم مونتاژ میکند و تشکیل مبدل حرارتی صفحه ای را می دهند
کار مبدل صفحه ای،تبادل حرارت هست انتقال حرارت را دارد

مثال: مبدل صفحه ای با پکیج های جدید خانگی و آبگرمکن های قدیمی مقایسه میشود به این صورت که در زمان استفاده از حمام نیاز به پیش گرمایش نیاز ندارد، که یک ساعت قبل آبگرمکن روشن باشد، تا بتوانیم از آب گرم استفاده کنیم،دقیقا مبدل صفحه ای  پس تفاوت مبدل صفحه ای و مبدل پوسته و لوله با پکیج های جدید  و آبگرمکن های مخزنی قدیم می باشد.

طریقه کار این مبدل حرارتی: در عکسی که مشاهده میکنید،سیال را با فلش های قرمز رنگ و آبی رنگ نشون داده، سیال سرد که آب شهری می باشد از یک کانکشن وارد مبدل شده ودر صفحات بصورت یک در میان وارد میشود ،بخاطر طراحی فرم گسگت از یک طرف اجازه ورد آب به صفحات و از یک طرف اجازه ورد را نمیدهد.به همین خاطر یک در میان می باشد 
آب سرد یا آب شهری از یک طرف وارد صفحات مبدل میشه و آب داغ با دمای 70،80،100 درجه از دیگ آبگرم یا دیگ بخارمون وارد مبدل شود، با توجه به اینکه ما نمیتوانیم آب با دمای 100 درجه را در حمام استفاده کنیم،چون به ما آسیب می رساند و باید به دمای تعادل برسانیم، که این تعادل دما با مبدل صفحه ای انجام میشود. به این صورت که آب داغ از یک طرف وارد میشود و آب سرد هم از یک طرف،دماها به هم انتقال پیدا میکنند. دماها به هم منتقل میشوند، آب سرد دمای آب گرم را میگیرد و آب گرم دمای آب سرد را میگیرد یک دمای آب متعادل 30 درجه یا 40 یا 50 درجه را داریم .آب خروج پیدا میکند و ما میتونیم ازش استفاده کنیم،آب داغی که دماش از دست داده است مثلا از 80 درجه کم شده به 50 درجه رسیده  را استفاده کردیم، دمای خود را به آب سرد داده و آب سرد که دماش متعادل شده را استفاده کردیم آب داغ دوباره باید آب داغ شود،دوباره سیرکوله میشود برمیگرد به دیگ ،دیگ آب داغ میکند برمیگردد به مبدل،یک طرف سیال سیرکوله میشود یک طرف سیال استفاده میشود، یک طرف میشود سیکل مدار بسته که دوباره داغ میشود،یک طرف، سیکل مدار باز که ما استفاده میکنیم و تموم میشود.  پلیت و گسگت
کلا کار مبدل همین هست هر سه نوع به همین صورت است 
فقط در شرایط های مختلف از این مبدل استفاده می کنند،مبدل های صفحه ای گسگت دار تا یک فشاری رو تحمل میکنند بنابراین وقتی از یک فشاری بالاتر میشود مثلا از فشار 20بار بیشتر میشود و ما فشار 25 بار نیاز داریم،باید سراغ مبدل های پوسته و لوله و مبدل های بریز برویم ،این دو مبدل واشر ندارند و تو فشارهای بالا مقاوم هستند،چون واشر درفشارهای بالاو دماهای بالا از بین میرود . پس بنابراین سراغ مبدل های پوسته و لوله و مبدل های بریز می رویم .
مبدل ها در صنایع مختلف استفاده میشوند، برای استحمام،آبگرم حمام ،استخر، جکوزی،ساختمان سازی برای صنایع لبنی ،پاستوریزه کردن شیر ،وقتی میخوایم دمای شیر را به 100 درجه برسونیم ،آب داغ وارد میشود شیر هم وارد مبدل میشود،دمای آب داغ به شیر منتقل میشود شیر به یک دمای بالا میرسد میاد بیرون ،آب برمیگرده به دمای بالا میرسد
در کارخانجات سیمان برای داغ کردن روغن ،در صنایع پتروشیمی ، گاز کلیه صنایع نفت و گاز از مبدل صفحه ای استفاده میکنند.
 صرفه جویی در مصرف انرژی و راندمان حرارتی زیاد و اشغال فضای کمتر و مزایای فراوان دیگری که در مبدل حرارتی صفحه ای وجود دارد، سبب شده که جایگزین مناسبی به جای مبدل های حرارتی سنتی محسوب شود.

 

 

 

مبدل صفحه ای

 کاربرد مبدل های حرارتی صفحه ای در صنعت تاسیسات ساختمانمبدل حرارتی
مبدل های حرارتی صفحه ای کاربرد فراوان در صنعت ساختمان دارد که عبارتند از:
•    تولید آب گرم بهداشتی در ساختمان ها از قبیل هتلها بیمارستانها و غیره 
•    گرمایش آب استخر و جکوزی 
•    در گرمایش کف که یکی از روش‌های جدید گرمایش ساختمان هاست  که دارای صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی است .
•    در ذوب سریع برف در محوطه ها و رمپ ها و پارکینگ های باز 
•    در تهویه مطبوع ( بخش گرمایش و سرمایش ) ساختمان های بلندمرتبه برای زون بندی فشار
استفاده های دیگری نیز از مبدل های حرارتی صفحه ای در صنعت ساختمان می‌شود.
 
مزایای استفاده از مبدل صفحه ای برای تامین آب گرم مصرفی 
 مبدل های حرارتی صفحه ای از نوع آبگرمکن غیر مستقیم و فوری هستند که می توانند نیازهای آب گرم بهداشتی را تامین کنند . مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای عمدتاً در دو نوع لحیم کاری شده و واشردار تولید می شوند  . نوع مبدل های حرارتی واشردار به دلیل امکان باز شدن صفحه ها دارای مزیت بیشتری هستند . یک مبدل صفحه ای تشکیل شده است صفحات زیادی که در مجاورت یکدیگر قرار گرفتند و فاصله بین این صفحات بین ۳ میلیمتر تا ۵ میلیمتر می باشد جریان سیال گرم کننده و گرم شونده به صورت یک لایه نازک بین صفحات یک در میان حرکت می‌کند و آب دیگ سریع ،آب مصرفی را گرم میکند .
مبدل های حرارتی صفحه ای  دارای مزایایی به شرح ذیل می باشد :
 این مبدل ها در مقایسه با سیستم های گرمایش سنتی  ( آبگرمکن های مخزن دار استوانه‌ای و منابع دوجداره و منابع کویلی ) فضای بسیار کمی را اشغال می کنند .
•    مبدل صفحه ای در مقایسه با سیستم های گرمایشی سنتی وزن بسیار کمتری دارند  . 
•    به دلیل فاصله کم بین صفحات حجم سیال فرایندی در مبدل های صفحه ای بسیار کم است .
•    صفحات مبدل های صفحه ای از نوع فولاد ضد زنگ می باشد که تغییری در رنگ آب به وجود نمی آورد .
•    روی صفحات ، موج ها یا شیارهای  ( شورون ) وجود دارد که سبب ایجاد جریان های گردابی یا تلاطمی می‌شود که با قطر هیدرولیکی کوچک سبب افزایش سطح موثر برای انتقال حرارت می شود . از طرفی این موج ها سبب افزایش تکیه‌گاه مکانیکی می شود و صلبیب به صفحه را افزایش می‌دهد .
•    به سبب ضریب انتقال حرارت بالا و امکان ایجاد جریان معکوس در مبدل صفحه ای دمای نزدیکی بین سیالات گرم کننده و گرم شونده می تواند حدود یک درجه سانتیگراد برسد که درصد بازیافت حرارت را بالا می برد . این خصوصیات سبب می شود که از این مبدل ها به طور وسیعی برای بازیافت حرارت از منابع حرارتی درجه پایین بارند چیلرها و برج خنک کننده استفاده کرد .
•    ارتعاشات ناشی از جریان،  سر و صدا و خوردگی در این مبدل ها  وجود ندارد.
•    در مبدل صفحه ای تنها لبه صفحات در معرض هوای آزاد هستند ، بنابراین نیازی به عایق کاری ندارند .
•    در مبدل صفحه ای به دلیل در هم بودن جریان و عدم وجود نقاط راکد و مرده رسوب کمتر تشکیل می شود .
•    تعمیر و نگهداری مبدل صفحه ای بسیار راحت است ، با باز کردن پیچ ها و جدا کردن صفحات امکان تمیز کاری صفحات وجود دارد  . 
•    در مبدل صفحه ای به دلیل سیستم واشر بندی احتمال مخلوط شدن دو سیال گرم کننده و گرم شونده وجود ندارد .
•    در مبدل صفحه ای امکان افزایش و یا کاهش سطح انتقال حرارت با افزایش و کاهش تعداد صفحات وجود دارد . 
•    ضریب کلی انتقال حرارت در مبدل صفحه ای از مبدل های پوسته و لوله حداقل سه برابر بیشتر است .
•    در این سیستم آب گرم دائمی و بدون توقف با هر دمایی که مورد نیاز باشد تولید می‌شود و می‌توان به جای تولید آب ۶۰ درجه سانتیگراد آب ۴۰ درجه سانتی گراد تولید کرد که سبب صرفه جویی انرژی  تولید رسوب کمتر و صرفه جویی مصرف آب خواهد شد .
•    قیمت مبدل های حرارتی صفحه ای نسبت به منابع سنتی بسیار پایینتر می باشد .

گرمایش آب استخر و جکوزی با استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای 
یکی از کاربرد های مبدل صفحه ای در ساختمانها گرمایش آب استخر و جکوزی میباشد . میزان بار گرمایی مورد نیاز برای استخرها و جکوزی ها به زمان پیش راه‌اندازی سیستم مربوط می‌شود .
گرمایش کف با استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای 
 یکی دیگر از کاربرد مبدل صفحه ای استفاده از این مبدل ها در سیستم گرمایش کف است ، دمای آب دیگ در سیستم آب گرم ۱۸۰ درجه فارنهایت معادل ۸۲ درجه سانتیگراد می‌باشد و این آب با این دما نمی‌تواند وارد سیستم گرمایش کف شود . دمای مناسب برای گرمایش کف در حدود ۴۰ درجه سانتیگراد تا ۵۰ درجه سانتیگراد است ، بنابراین در این زمینه باید از مبدل صفحه ای استفاده کرد . 
 
ذوب سریع برف در محوطه و رمپ ها و پارکینگ های روباز با استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای 
 یکی دیگر از کاربردهای مبدل صفحه ای استفاده از این مبدل ها در ذوب سریع برف در محوطه های روباز و یا حتی زمین های چمن مخصوص مسابقه فوتبال می باشد .
 در این کاربری ها یک سمت مبدل صفحه ای به دیگ آب گرم متصل است که آب با دمای ۱۸۰ درجه فارنهایت وارد مبدل صفحه ای می شود و با دمای ۱۶۰ درجه فارنهایت از مبدل صفحه ای خارج می‌شود و به دیگ آبگرم برمی‌گردد .  به سمت دیگر آن آب به همراه محلول اتیلن گلیکول است . معمولاً درصد ترکیب اتیلن گلیکول و آب به دمای محیط وابسته است که به چه میزان در شب این دما به زیر صفر میرود . دمای مناسب آب برای ورود به شبکه لوله کشی ذوب سریع برف در حدود ۱۳۰ درجه فارنهایت می باشد .
 کاربرد مبدل های حرارتی صفحه ای در بخش گرمایش و سرمایش ساختمان 
 علاوه بر گرمایش آب مصرفی، گرم کردن آب استخر ، جکوزی  و غیره سیسات مکانیکی و در بخش‌های مختلف گرمایش و سرمایش از مبدل های حرارتی صفحه‌ای به طور گسترده استفاده می‌شود که در این قسمت به موارد مهم آن می پردازیم .

گرم کردن آب رادیاتور ها ، فن کویل ها و هواساز ها توسط بخار 
 در ساختمان هایی که سیستم حرارت مرکزی آنها بخار می باشد برای گرم کردن آب رادیاتور ها ، فن کویل ها یا هواساز ها توسط بخار باید از مبدل های صفحه ای استفاده کرد . در این نوع مبدل های حرارتی صفحه ای یک طرف بخار و طرف دیگر آب تغذیه رادیاتور، فن کویل یا هواساز می باشد . دمای آب ورودی به مبدل صفحه ای ۱۶۰ درجه فارنهایت و دمای آب گرم خروجی از مبدل صفحه ای ۱۸۰ درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود . معمولا بهتر است بخار در فشار پایین وارد مبدل صفحه ای شود تا گرمای نهان بیشتری در اثر میعان آزاد شود .
زون بندی ساختمانهای بلند مرتبه برای کاهش فشار وارده به تجهیزات 
 با توجه به اینکه فشار آب تابع ارتفاع می باشد در ساختمانهای بلند مرتبه فشار آب در لوله ها و تجهیزات نصب شده مثل رادیاتور ، فن کویل و هواساز در طبقات پایین تر از حد مجاز فراتر می رود .  از این رو برای جلوگیری از افزایش فشار وارده بر لوله ها و تجهیزات باید ساختمان های بلند مرتبه را به دو یا چند زن تقسیم کرد و افزایش فشار بیش از حد جلوگیری کرد . برای این منظور باید از مبدل های حرارتی صفحه ای استفاده کرد . گفتنی است این سیستم از لحاظ فشار کاملاً تفکیک میشود و سیالهای دوطرف مبدل صفحه ای هیچ ارتباطی با هم ندارند هر طرف از مبدل صفحه ای نیاز به یک منبع انبساط جداگانه دارد .
حفاظت کندانسور چیلر ها به وسیله مبدل های حرارتی صفحه ای 
 سیستم لوله کشی در برج های خنک کن از نوع سیستم باز میباشد  و جریان آب برای خنک شدن در مجاورت هوا قرار می گیرد . آب گرم در بالای برج خنک کن با جریان هوا تماس می یابد و بر اثر تبخیر چند درصد از آن در حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه فارنهایت خنک شده و این آب خنک دوباره وارد کندانسور شده تا عملیات جذب گرما را انجام دهد . گرد و غبار های موجود در هوا با آب در برج خنک کن ترکیب و سبب ایجاد لجن و ته نشین شدن در برج خنک کننده می شود . آب وارد کندانسور می شود و سبب ایجاد رسوب در جداره داخلی آنها میشود .
با توجه به راندمان بالای مبدلهای حرارتی صفحهای و نگهداری و تمیزکاری آسان آنها سبب می شود که از این مبدل های حرارتی در حدّفاصل برج خنک کن و سایر قسمت های سیستم تهویه مطبوع از جمله کندانسورها استفاده کرد و در نتیجه کندانسور را در برابر ذرات آلوده کننده محیطی محافظت کرد.

خنک کردن کندانسور چیلر ها با استفاده از آب دریا ، دریاچه و رودخانه ها  
می توان از آب دریا ، دریاچه و رودخانه ها برای خنک کردن کندانسور چیلر ها استفاده کرد. ورود مستقیم این آب به داخل کندانسور چیلر ها مشکلات عدیدهای را ایجاد می کند .برای مثال در آب دریا کلر زیادی وجود دارد که سبب سوراخ شدن و از بین رفتن سریع کندانسور چیلر ها میشود ،حتی آب دریا استنلس استیل ۳۱۶ را به سرعت سوراخ میکند برای جلوگیری از هرگونه آسیبی از تیتانیوم استفاده کرد .برای این منظور  از مبدل صفحه ای از جنس تیتانیوم در حد فاصل بین کندانسور و آب دریا استفاده میکنیم و به این شکل هم آب دریا کندانسور را خنک میکند از طرفی کندانسور در مقابل آسیبهای احتمالی محافظت میشود .
بازیافت حرارت ناشی از گرمای کندانسور چیلر ها  
 همانطور که می دانیم گرمای زیادی در کندانسور چیلر ها ایجاد می شود که باید این گرما دفع شود ، یکی از روش های رفع گرمای کندانسور چیلر ها استفاده از آب و برج خنک کن است . می توان از گرمای موجود در کندانسور چیلر ها برای گرم کردن و پیش گرم کردن آب بهداشتی مورد نیاز استفاده کرد برای منظور می توان از مبدل صفحه ای استفاده کرد . بدین وسیله از هدر رفتن انرژی و پرت آب زیادی که در برج های خنک کن صورت میگیرد ، جلوگیری و حرارت موجود در کندانسور ها بازیافت می شود .
کاربرد های مبدل های حرارتی صفحه ای در صنعت 
از مبدل صفحه ای در آغاز فقط در صنایع لبنی برای پاستوریزه کردن استفاده میشد در حالی که امروزه از این گونه مبدل صفحه ای در صنایع به طور گسترده استفاده می شود . بخش بزرگی از افزایش کاربرد مبدل های حرارتی صفحه ای به دلیل اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی در سالهای پایانی قرن بیستم روی داد .در این قسمت به کاربردهای مختلف مبدل های حرارتی صفحه ای در صنعت می پردازیم .
 صنایع غذایی 
صنایع غذایی بخش های مختلفی دارد که از جمله میتوان به فراورده های لبنی ،نوشیدنی ها و روغن های خوراکی اشاره کرد .پاستوریزه کردن مداوم شایعترین روش استفاده در مبدلهای حرارتی صفحه ای میباشد . عملیات پاستوریزه کردن شیر شامل عبور از سه مبدل صفحه ای است . ابتدا شیر سرد خام در دمای حدود ۵ درجه سانتی گراد از یک مخزن وارد مبدل صفحه ای بخش میانی میشود . در این مرحله به کمک تبادل حرارت با جریان شیر پاستوریزه شده گرم به دمای ۵۸ الی ۶۸ درجه سانتیگراد میرسد.سپس شیر گرم خام در قسمت راست مبدل صفحه ای به صورت پیوسته تا دمای حداقل ۷۲ به وسیله بخار یا آب گرم داغ خواهد شد .سپس شیر در دمای پاستوریزه شدن و تحت فشار به سمت لوله ای هدایت میشود که قرار است در آن حداقل به مدت ۱۶ ثانیه نگهداری شود . پس از آن شیری که کاملا پاستوریزه شده به قسمت میانی جریان مییابد و در این مرحله حرارت از آن به شیر خام ورودی منتقل می شود و در نتیجه تا دمای ۳۲ الی ۹ درجه سانتی گراد سرد خواهد شد و در نهایت به بخش سرد کننده مبدل صفحه ای که قسمت چپ است رفته و در این مرحله تا دمای 5 درجه یا کمتر به کمک آب سرد چیلر خنک و سپس برای بسته بندی آماده میشود.
صنایع فولاد 
 در صنایع فولاد برای خنک کردن آب و روغن از مبدل صفحه ای به طور گسترده استفاده می شود .
 صنایع شیمیایی 
 در صنایع شیمیایی برای خنک کردن اسید ها از مبدل صفحه ای استفاده می شود . 

123movies