• 69
  • 384 مرتبه
برج خنک کننده

برج خنک کننده

1402/08/09

ﺑﺮج ﺧﻨﮏ ﮐﻨﻨﺪه (cooling tower) ﻣﺎﺷﯿﻨﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﻘﺪاری ﮔﺮﻣﺎ را از ﯾﮏ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺑﻪ ﻧﺎﺣﯿﻪ ای دﯾﮕﺮ اﻧﺘﻘﺎل ﻣﯽ دهد. (ﯾﺎ ﺑﻪ ﻋﺒﺎرﺗﯽ دﯾﮕﺮ ﺣﺬف ﮔﺮﻣﺎی ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﻟﻮازم ﻓﺸﺎری "ﯾﺎ" به طور کلی برج خنک کننده وظیفه خنک کردن آب در گردش کندانسور را به عهده دارد).

کار اصلی برج خنک کننده گرفتن حرارت اضافی از دستگاه ها و انتقال آن به محیط اطراف است و دقت عمل در چگونگی انجام این فرایند بیانگر کیفیت دستگاه برج خنک کن خواهد بود. این دستگاه Cooling Tower گفته می شود و یکی از اساسی ترین اجزای تاسیسات مکانیکی یک واحد صنعتی است.

بهترین مکان برای هرگونه برج خنک کننده تهویه مطبوعی، بام ساختمان است که دو وضعیت بسیار مهم را برای عملکرد صحیح برج خنک کننده فراهم می کند:
1. ارتفاع عملیاتی سطح آب برج باید بالاتر از پمپ کندانسور (وهرگونه لوله کشی بین مکش پمپ و تشتک تحتانی برج) باشد.
2. برج ها باید فاصله آزاد کافی از دیوارها و دیگر موانع پیرامونی داشته باشند تا از بازچرخانی هوای تخلیه به داخل هوای ورودی جلوگیری کند. در صورت وجود برج های چندتایی، باید چنان تعیین مکان شوند که از ورود هوای تخلیه یک برج به داخل برج خنک کننده مجاور آن جلوگیری شود. یقینا بام ساختمانی که فاقد هرگونه مانع است نمی تواند منجر به بازچرخانی شود به شرطی که حتی حفاظ زیبایی هم نداشته باشد.

فاکتور های عملکرد برج خنک کننده
انتخاب برج خنک کننده بر اساس یک سری پارامترهای عملکردی خاص (از قبیل سرعت جریان آب کندانسور، محدوده انتخابی دما و دمای مرطوب محیط) منجر به ایجاد مشخصه برج خنک کننده می شود. 
1)    دمای مرطوب هوای ورودی (محیط)
2)    سرعت جریان آب کندانسور 
3)    اپروج ( اختلاف دمای آب ورودی کندانسور و دمای مرطوب هوای ورودی برج برحسب فارنهایت )
به محض انتخاب برج و تعیین مشخصه آن، هرگونه تغییر در سه فاکتور فوق باعث تغییر در برج خنک کننده می شود.

فایل های پیوست

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.