• 72
 • 863 مرتبه
راهنمای جامع تعمیر مبدل حرارتی صنعتی و خانگی

راهنمای جامع تعمیر مبدل حرارتی صنعتی و خانگی

1402/08/09

فرایند‌ها و سیستم‌های بسیاری با کاربرد‌های متنوع، نیاز به انجام تبادل حرارت بین دو ماده دارند؛ اما مسئله مهم این است که در هنگام انتقال حرارتی، ماده‌ها با هم ترکیب نشوند یا با هم واکنش ندهند؛ در حقیقت اینجاست که نحوه کار مبدل حرارتی مشخص می‌شود. به‌طور کلی کاربرد‌های مبدل حرارتی و عملکرد صحیح آن برای صنایع مختلف به‌قدری اهمیت دارد که باید برای افزایش طول عمر مبدل‌ها و همچنین کارایی بدون نقص آن‌ها، به‌دقت در دوره‌های منظم عملیات تعمیر و نگهداری مبدل‌ های حرارتی انجام شود؛ با آرکا تجهیز صدر، تولید کننده مبدل حرارتی همراه باشید تا اطلاعاتی مفید در رابطه با تعمیرات مبدل حرارتی در اختیار شما عزیزان قرار دهید.

تعمیر مبدل حرارتی صفحه‌ ای چگونه انجام می‌شود؟

تعمیر انواع مبدل حرارتی صفحه‌ای، شامل سرویس کامل و تمیز کردن بخش‌های مختلف دستگاه و بررسی صفحات می‌شود. طرز کار مبدل حرارتی صفحه‌ای و ساختار آن به گونه‌ای است که به آسانی می‌توان به تمام اجزای آن دسترسی داشت. از این رو مراحل تعمیر و نگهداری صفحات این نوع مبدل‌ها به راحتی انجام می‌شود.
برای تعمیر مبدل حرارتی صفحه‌ ای، ابتدا مبدل را بازرسی کرده و مشکلات احتمالی شناسایی می‌شود. در مرحله بعد، واشر‌ها را جدا می‌کنند؛ البته در طریقه نصب مبدل صفحه‌ای، واشر‌ها در بین صفحات با چسب مخصوص قرار گرفته‌اند؛ به همین دلیل برای جداکردن آسان واشر‌ها، صفحات را در حمام نیتروژن مایع قرار می‌دهند تا بدون آسیب به سایر قطعات، صفحات از هم جدا شوند.
در ادامه مراحل تعمیرات، صفحات مبدل توسط تکنسین‌های آموزش‌دیده و ماهر درون حمام شیمیایی که توسط نیتروژن آماده شده و تعادل شیمیایی دقیقی دارد، قرار می‌گیرد. سپس صفحات را با دقت بازبینی می‌کنند تا هر گونه نقص و مشکل باقی‌مانده، شناسایی و رفع شود. برای این منظور صفحات را با رنگ مخصوص پوشش داده و در برابر نور ماورا بنفش قرار می‌دهند تا هر نوع نشتی در سطح صفحه مشخص شده و تعمیرات نهایی مبدل انجام شود. در پایان صفحات و قطعات مختلف مبدل را به هم متصل می‌کنند.

مراحل انجام تعمیر مبدل حرارتی پوسته و لوله

یکی از مهم‌ترین تجهیزات حرارتی در فرایند‌های مختلف صنعتی، مبدل‌های حرارتی لوله‌ای هستند که انتقال حرارت بین سیالات را به صورت کارآمد انجام می‌دهند. به طور کلی تعمیر مبدل حرارتی پوسته و لوله شامل مراحل تمیزکردن باندل تیوب‌های داخلی و پوسته خارجی می‌شود. برای این منظور، ابتدا تیوب باندل را از داخل پوسته بیرون می‌کشند. اگر ظرفیت حرارتی مبدل بسیار زیاد بوده و ابعاد تیوب باندل‌ها نیز بزرگ باشد، از ماشین‌آلات صنعتی برای این کار استفاده می‌کنند.
در مرحله بعد، تیوب باندل را برای انجام پروسه تعمیر مبدل حرارتی پوسته و لوله به محل موردنظر منتقل می‌کنند. سپس برای تمیزکاری مکانیکی از دستگاه‌های رسوب‌زدا با فشار بالا کمک گرفته و رسوب‌های سطحی لوله‌ها را از بین می‌برند. همچنین از تکنیک‌های تمیزکاری شیمیایی استفاده کرده و تیوب باندل‌ها را با محلول‌های رسوب‌زدا تمیز می‌کنند. در نهایت پس از اتمام مراحل تمیزکاری و تعمیرات مبدل حرارتی، تیوب باندل‌ها را داخل پوسته قرار داده و قطعات دیگر دستگاه را در جای خود محکم می‌کنند.

نحوه تعمیر مبدل هواخنک چگونه است؟

مبدل‌های هواخنک که به عنوان کولر‌های آبی نیز شناخته می‌شوند، در بسیاری از صنایع حساس و مهم همچون نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق به کار ‌می‌روند. از این رو عملکرد دقیق آن بسیار اهمیت دارد، در واقع هر گونه خرابی در اجزای آن باعث کم‌شدن ظرفیت خنک‌کاری خواهد شد. به طور کلی در تولید مبدل‌های هواخنک، هر مجموعه مبدل از یک تا 3 فن برقی تشکیل شده است که معمولا یک کاهش‌دهنده سرعت، تسمه و قطعات دیگر نیز دارد. برای نگهداری و تعمیر مبدل هواخنک باید به این نکته توجه داشته باشید که عملیات روغن‌کاری و روانکاری بخش‌های مختلف موتور و فن را حداقل یک‌بار در ماه انجام دهید. همچنین تسمه از نظر کشش، خوردگی، فرسودگی یا هرگونه خلل، هر شش هفته یکبار با دقت بررسی شود و در صورت نیاز تعویض کنید.
در مرحله بعد تکنسین تعمیرات مبدل حرارتی، ظاهر پره‌ها و دایره داخلی فن‌ها را بررسی می‌کند. در صورت مشاهده ترک‌خوردگی، ساییدگی و فرسودگی باید پیچ‌ها، مهره‌ها و بولت‌های روی مجموعه باز شده و فن‌ها به صورت کامل تعمیر شوند.

آموزش تعمیر مبدل حرارتی پاستوریزاتور

تولید مبدل پاستوریزاتور با توجه به کاربرد‌های بسیار زیاد و متنوع آن در طیف وسیعی از ظرفیت‌ها برای صنایع مختلف انجام می‌شود. به طور کلی مبدل‌های حرارتی پاستوریزاتور را در دو نوع اصلی مبدل پاستوریزاستور لوله‌ای و مبدل حرارتی صفحه‌ای پاستوریزاتور می‌سازند.
نوع صفحه‌ای این دستگاه‌ها، با عنوان تجهیزات پاستوریزاستور پلیت مبدل حرارتی نیز شناخته می‌شوند. این مبدل‌ها، تعدادی صفحات موازی دارند که دو‌به‌دو با یکدیگر جفت شده‌اند. در این حالت، تعمیر مبدل حرارتی پاستوریزاتور همانند روش تعمیر مبدل‌های صفحه‌ای است. در حقیقت پیداکردن محل نشتی در این دستگاه کار دشواری نبوده، همچنین صفحات آن به آسانی باز شده و رسوب‌زدایی می‌شود.
نوع دیگر این مبدل‌ها، مبدل حرارتی پاستوریزاتور لوله‌ای است که کاربرد‌های بسیار گسترده‌تری نسبت به مبدل حرارتی صفحه‌ای پاستوریزاتور دارد. در این مدل تجهیزات نیز فرایند تعمیر و نگهداری مبدل‌ های حرارتی همچون تعمیر مبدل حرارتی پوسته و لوله است. در واقع فرایند رسوب‌زدایی و پاک‌سازی تجهیزات راحت بوده و زمان زیادی نمی‌برد.
به این نکته توجه داشته باشید، از آنجایی که این تجهیزات در صنایع حساس مواد غذایی و در ارتباط با سلامت انسان استفاده می‌شوند، باید فرایند نگهداری و تعمیر مبدل حرارتی پاستوریزاتور را به صورت دوره‌ای در برنامه خود قرار دهید. در نهایت در صورت خراب‌شدن یا ازکارافتادن هر کدام از قسمت‌های مبدل، به تعمیرکار متخصص یا نمایندگی‌های معتبر دستگاه مراجعه کنید.

راهنمای تعمیر مبدل حرارتی پکیج

مبدل‌های حرارتی پکیج به طور معمول از جنس مس ساخته می‌شوند، به همین دلیل رسوبات آهکی، زنگ‌زدگی یا پوسیدگی مبدل باعث بروز مشکلات در عملکرد پکیج شده و راندمان دستگاه را کاهش می‌دهد. رایج‌ترین علت تعمیر مبدل حرارتی پکیج، ایجاد نشتی و رسوب در مبدل پکیج است. از طرفی به این نکته توجه داشته باشید که اگر مقیاس نشتی بزرگ باشد، شاید نیاز به تعویض مبدل باشد.
به هر حال اگر امکان تعمیر وجود داشته باشد، تعمیرکار از جوشکاری اکسی استیلین استفاده می‌کند. همچنین اگر میزان نشتی بسیار جزئی باشد، ممکن است برای برطرف کردن سوراخ، بدون نیاز به جوشکاری، از مواد نشت‌گیر رادیاتور خودرو یا پودر سنگ نقره استفاده کنند. فراموش نکنید که روند تعمیر مبدل حرارتی پکیج باید توسط افراد ماهر انجام شود.

نحوه تعمیر مبدل حرارتی آبگرمکن دیواری

مبدل حرارتی آبگرمکن دیواری، محفظه‌ای است که در بالای مشعل قرار گرفته و آب داخل آن توسط شعله مستقیم گرم می‌شود. از این رو به مرور زمان داخل لوله‌های مبدل رسوب می‌گیرد. اگر به موقع رسوب‌زدایی نشود، فرایند گرم‌شدن آب مصرفی با اختلال روبه‌رو شده و راندمان کلی آبگرمکن کاهش می‌یابد.
به طور کلی مبدل‌های آبگرمکن دیواری زمانی که معیوب می‌شوند، شروع به آب دادن از لوله‌های مسی و دیواره‌های مبدل می‌کنند. در این حالت برای تعمیر مبدل حرارتی آبگرمکن دیواری و جلوگیری از خروج آب، معمولا از جوشکاری مس استفاده می‌کنند؛ البته اگر پوسیدگی مخزن زیاد باشد، بهتر است به فکر تعویض مبدل باشید.

تعمیر مبدل حرارتی رسوب گرفته 

تعمیر مبدل‌های حرارتی که با رسوب گرفتگی مواجه شده‌اند، معمولاً به عنوان یک فرآیند پیچیده و ضروری در صنایع مختلف، از جمله صنایع نفت و گاز مورد نیاز است. رسوبات می‌توانند باعث کاهش کارایی و عملکرد مبدل‌های حرارتی شوند و در نتیجه عمر مفید آنها را کاهش دهند.
برای بر طرف کردن رسوب زدایی این مبدل های حرارتی می توان از روش های مختلفی مانند شستشوی شیمیایی، شستشو با آب فشار زنی و استفاده از تکنولوژی‌ها و رسوب زدایی های مکانیکی استفاده نمود. قبل از انتخاب هر روشی، لازم است که محیط کار، نوع رسوبات و نوع مبدل حرارتی در نظر گرفته شود. همچنین ایمنی و بهداشت کارگران در هنگام تعمیرات نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه رسوب زدایی مبدل حرارتی مراجعه نمایید.

سؤالات متداول

چگونه مبدل حرارتی پکیج را برای تعمیر باز کنیم؟

برای تعمیر مبدل حرارتی پکیج یا اسیدشویی آن، کافی است شیر آب ورودی به دستگاه را ببندید و با باز کردن شیر آب گرم ساختمان، آب داخل مخزن را خالی کنید، سپس با کمک آچار آلن شماره 4 مبدل را باز کنید.

مزایای مبدل حرارتی پوسته و لوله چیست؟

از این نوع مبدل‌ها برای تولید بخار، بازیابی بخار، خنک‌سازی، پیش‌گرمایش و عملیات مشابه استفاده می‌شود.

دلایل گرم‌نشدن آب آبگرمکن چیست؟

برای تعمیر مبدل حرارتی آبگرمکن دیواری و حل مشکل گرم‌نشدن آب، باید عملکرد مشعل، ترموکوپل، واشر دیافراگم و پمپ آبگرمکن را بررسی کنید.

بیشترین علت خرابی مبدل حرارتی پکیج دیواری چیست؟

به طور کلی، اصلی‌ترین دلیل خرابی مبدل‌های حرارتی پکیج، تشکیل رسوبات یا سوراخ‌شدن مخزن مبدل است.

منظور از تعمیر مبدل حرارتی صفحه‌ ای چیست؟

تعمیرات مبدل حرارتی صفحه‌ای شامل تمیزکردن و سرویس‌دهی بخش‌های مختلف دستگاه و در عین حال حفظ سلامت صفحات می‌شود.

تعمیر مبدل حرارتی پوسته و لوله مقرون به صرفه‌تر است یا خرید مبدل نو؟

تعمیرات مبدل حرارتی پوسته و لوله در حالت کلی به صرفه‌تر از خرید دستگاه جدید است. چرا که مبدل بعد از تعمیر، کارایی اولیه خود را خواهد داشت.

گفتار پایانی

در متن بالا نکات مهم تعمیر و نگهداری مبدل‌ های حرارتی را با شما در میان گذاشتیم. در حقیقت تعمیر به‌موقع مبدل‌ها باعث افزایش کارایی و عملکرد بهینه این تجهیزات خواهد شد؛ همچنین از تحمیل هزینه‌های پیش‌بینی نشده جلوگیری می‌کند. امروزه کارخانه‌های بسیاری در کشور با برند‌های متنوع به‌عنوان تولید‌کننده مبدل حرارتی فعالیت می‌کنند. از طرفی برای انجام تعمیر مبدل حرارتی نیز شرکت‌های مختلفی خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می‌دهند.
از همین رو به این نکته توجه داشته باشید، زمانی که مبدل حرارتی به مشکل می‌خورد، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید تا خیالتان بابت تعمیر کامل و بدون نقص تجهیزات حرارتی راحت باشد. مطالب مربوط به تعمیرات مبدل حرارتی، مطمئنا بسیار بیشتر از آن چیزی است که در پاراگراف‌های این متن گنجانده‌ایم؛ به همین دلیل اگر سؤالی در این مورد دارید، می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید و آن را با ما به اشتراک بگذارید.

لینک های مفید:

فایل های پیوست

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
  • 0
  • 0
  سلام. تعمیر مبدل حرارتی مجتمع مسکونی هم انجام میدین؟
  • 1402/09/02 11:02:27
   • 0
   • 0

   سلام. بله تعمیر مبدل های حرارتی برای مجتمع های مسکونی، تجاری و مراکز صنعتی جزء خدمات آرکا تجهیز صدر می باشد. برای اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات مشاوره رایگان با همکاران ما در تماس باشید. برای این منظور از اطلاعات صفحه تماس استفاده کنید.